4'üncü yargı paketinin detayları belli oldu - Fıratınsesi Haber

15 Haziran 2021

4’üncü yargı paketinin detayları belli oldu

32 maddelik 4’üncü yargı paketinde, tutuklamada somut delil şartı aranacak, adli kontrol şartı 2 yıl ile sınırlandırılacak.

4’üncü yargı paketinin detayları belli oldu
Son Güncelleme :

03 Haziran 2021 - 8:08

Abone Ol 

AK Parti’nin hazırladığı 4’üncü yargı paketinin ayrıntıları netleşti. Teklif, 7 ayrı kanunda değişiklik öngörüyor.

TRT Haber’in haberine göre, yurt dışı ve şehir dışına çıkış yasağı gibi adli kontrol tedbirlerine üst sınır getirilecek. Ev hapsinde geçirilen 1 gün, 2 gün olarak sayılacak. Böylelikle ev hapsinde geçirilen süreler cezadan düşülecek.

Adli kontrol şartı 2 yıl ile sınırlandırılacak

Adli kontrol şartı, 2 yıl ile sınırlandırılacak. Adli kontrol kararları 4 ayda bir gözden geçirilecek. Beraat kararı verilmişse tespit ve dinlemeye ilişkin kararlar imha edilecek. İddianamede, suça konu iddialar dışında sanık ile ilgili başka bilgilere yer verilmeyecek. Avukat ile sanığın görüşmesi, soruşturmanın amacını tehlikeye düşürebilecek somut olguların varlığı halinde geciktirilebilecek.

2 yılın altında ceza gerektiren suçlarda tebligata gerek kalmayacak

Basit yargılamada, 2 yılın altında ceza gerektiren suçlarda tebligat gönderme şartı aranmayacak. Müştekiye çağrı kararı gönderilirken iddianame de gönderilecek.

Adliyelerde 7 gün 24 saat ifade kolaylığı

Adalete erişimi hızlandırmak için e posta gibi yöntemlerle de tebligat yapılabilecek. Mağduriyetlerin önüne geçmek için adliyelerde 7 gün 24 saat boyunca ifade alınabilecek.

Boşanmış eş cinayetinde de “nitelikli hal” hükmü

Boşanmış eşe karşı işlenen suçlarda da failler, eşe karşı işlenmiş suç gibi ağır cezalara mahkûm edilecek. Kasten öldürme ve yaralama, eziyet ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçları, boşanmış eşe karşı işlenmişse de “nitelikli hal” kapsamına girecek.

Katalog suçlara daraltma

Tutuklu yargılamayı gerektiren katalog suçların kapsamı daraltılacak. Tutuklamalarda somut delil şartı aranacak. Tutuklama kararı verilirken adli kontrol uygulamasının neden yetersiz kalacağı gerekçeleriyle belirtilecek.

Otelde gözaltı dönemi bitiyor

Yol çevirmesi ya da otellerde tespit edilen şüphelilere bir defaya mahsus taahhütte bulunma imkânı getirilecek. Bu kişiler geceyi hapiste geçirmeyecek. Belirlenen tarih ve saatte adliyeye giderek ifadelerini verecek.

4’üncü yargı paketinin önümüzdeki hafta Meclis Başkanlığına sunulması bekleniyor. (İLKHA)