Atık malzemeler kadınların elleriyle sanata dönüşüyor –Fıratınsesi Haber
11 Nisan 2021

Atık malzemeler kadınların elleriyle sanata dönüşüyor

Şırnak’ın Silopi ilçesinde Aile Destek Merkezi’ndeki kursiyer kadınlar, “Sıfır atık” projesi kapsamında, atık malzemelerden ev ve süs eşyası üreterek aile ekonomisine katkıda bulunuyor.

Atık malzemeler kadınların elleriyle sanata dönüşüyor
Son Güncelleme :

27 Mart 2021 - 20:25

Silopi’de Aile Destek Merkezindeki kursiyer kadınlar, aldıkları eğitimlerle ellerine geçen her eşyayı değerlendirip üzerine işleme yaparak hayat veriyor.

Kadınlar, araç tekerleğinden ağaç kütüğüne, içecek şişelerine her türlü atığı ev ve süs eşyası ile oyuncağa dönüştürüyor.

Aile Destek Merkezleri (ADEM) sayesinde kadınlar hem geri dönüşüme hem de ev ekonomisine katkı sağlıyor.

Aylin Ökten

ADEM İlçe Koordinatörü Aylin Ökten, “Salgın nedeniyle ara verdiğimiz kurslar 12 Ocak’tan itibaren açıldı. Şu anda 9 tane kursumuz mevcut olup 130 kadın ve 27 anasınıfı öğrencimiz eğitim görüyor. Amacımız burada kadınlara daha yakından ilgilenmek ve el becerilerini ortaya çıkarmak. Kadınlarımız burada adete terapi görüyor.” diye konuştu.

Firdevs Ökten

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde hayata geçirilen “Sıfır Atık” projesine katkı sunmak amacıyla atık malzemelerini topluma kazandırdıklarını belirten kursiyer Firdevs Ökten, ADEM sayesinde el becerilerini geliştirdiklerini ve ev ekonomisine katkıda bulunduklarını söyledi. (İLKHA)