AYM, HDP’ye kapatma davasında ilk incelemeyi bugün yapacak – Fıratınsesi Haber
15 Nisan 2021

AYM, HDP’ye kapatma davasında ilk incelemeyi bugün yapacak

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, HDP’nin kapatılmasına ilişkin davada ilk incelemesini bugün yaparak iddianamenin kabul edilip edilmediğine karar verecek.

AYM, HDP’ye kapatma davasında ilk incelemeyi bugün yapacak
Son Güncelleme :

31 Mart 2021 - 9:48

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından HDP’nin kapatılması istemiyle açılan davada raportör görevlendirmiş, raportöre 15 gün süre verilmişti.

AYM’nin davayla ilgili görevlendirdiği raportör, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının mahkemeye başvurusuyla ilgili incelemesini tamamladı ve başvuruda eksiklik tespit etti. Raportör, başvurudaki eksikliklerin giderilmesi için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına süre verilmesi yönündeki görüşünü de yüksek mahkemeye bildirdi.

AYM Genel Kurulu, başvurudaki eksikliklerin tamamlanması için ya Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına iddianameyi iade edecek, ya da 609 sayfalık iddianameyi kabul edecek.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının HDP’nin “temelli kapatılması” talebiyle hazırladığı iddianamede “HDP ile PKK terör örgütü arasında bir fark yok. PKK ile birlikte hareket eden HDP’nin amacı ülkeyi parçalayarak ırk temeline dayalı ayrı bir devlet kurmaktır.” ifadelerine yer verilmişti. (İLKHA)