Bakan Kurum'dan müsilaj temizliği ile ilgili açıklama - Fıratınsesi Haber

15 Haziran 2021

Bakan Kurum’dan müsilaj temizliği ile ilgili açıklama

​Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, müsilaj (deniz salyası) ile ilgili yapılan çalışmaları “marmarahepimizin.com” internet adresinden anlık takip edilebileceğini bildirdi.

Bakan Kurum’dan müsilaj temizliği ile ilgili açıklama
Son Güncelleme :

08 Haziran 2021 - 22:01

Abone Ol 

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Bakan Kurum, İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı’nı kavuşturan Marmara Denizi’ne kıyısı olan 7 ilde eş zamanlı Türkiye’nin en büyük deniz temizliği hareketini başlattıklarını hatırlattı.

Marmara Denizi’ni Koruma Eylem Planı’nı hazırlayıp milletle paylaştıklarını belirten Kurum şu ifadeleri kullandı:

“Marmara Denizi’miz için Koordinasyon ve Bilim Kurulumuzu bu hafta oluşturacak, stratejik planımızı en kısa sürede hazırlayacağız. Milli mesele olan seferberliğimizle temizlik sürecini ortak bir akılla yürütecek, Marmara Denizi’mizi duru ve berrak haline kavuşturacağız. Bin kişilik ekibimiz, 25 deniz yüzeyi temizleme teknemiz, kirliliğin dağılmasını önlemek için bariyer serme teknelerimiz ve 18 destek botumuzla atıklarımızı toplayacak; sızdırmasız kamyonlarla belediyelerimizin bertaraf tesislerine göndereceğiz.

Başlattığımız seferberlikle 3 yıllık periyottaki 22 eylemimiz, Marmara Denizi’mizde gelecekte yaşanması muhtemel tüm sorunlar için de önleyici bir tedbir ve uyarı sistemi olacak. Bugün attığımız adımlarla geleceğimizi, çocuklarımızın yarınlarını teminat altına alacağız. Bilim insanlarımız, uzman ekiplerimiz, valilerimiz ve belediyelerimizle Marmara Denizi’miz için görevimizin başında durarak Mavi Vatan’ın kolyesi denizimizi kaderine terk etmeyeceğiz. Çalışmalarımızı ‘marmarahepimizin.com’ adresinden anlık takip edebilirsiniz.” (İLKHA)