BM 76'ncı Genel Kurul Başkanlığına Maldivler Dışişleri Bakanı Shadid getirildi - Fıratınsesi Haber

15 Haziran 2021

BM 76’ncı Genel Kurul Başkanlığına Maldivler Dışişleri Bakanı Shadid getirildi

Birleşmiş Milletler üyesi 193 ülkenin temsil edildiği BM Genel Kurulunun 76’ncı dönem yönetimi için seçim yapıldı. Maldivler Dışişleri Bakanı Abdulla Shadid kurulun yeni başkanı seçildi.

BM 76’ncı Genel Kurul Başkanlığına Maldivler Dışişleri Bakanı Shadid getirildi
Son Güncelleme :

07 Haziran 2021 - 20:42

Abone Ol 

Genel kurul oylamasında eski Afganistan Dışişleri Bakanı Zalmai Rassoul ile Maldivler Dışişleri Bakanı Abdulla Shadid yarıştı.

143 ülkenin desteğini alan Maldivler Dışişleri Bakanı Shadid, seçimi kazanarak BM Genel Kurulunun 76’ncı dönem başkanı seçildi. Rakibi Afganistan’ın adayı Zalmai Rassoul ise 48 oy aldı.

Shadid, 14 Eylül’de görevi BM 75’inci Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır’dan devralacak ve 2022 Eylül ayına kadar bu görevi sürdürecek.

Kurul başkanının görevi nedir?

BM Genel Kurulu Başkanı, oturumları yönetiyor ve kurulun işleyişini düzenliyor. Genel Kurul ayrıca her yıl BM’nin bütçesini belirliyor ve kontrol ediyor. BM Genel Kurulunda, uluslararası toplumun genel düşüncesini yansıtan kararlar alınıyor. BM Genel Kurulu kararlarının BM Güvenlik Konseyi kararları gibi yasal bağlayıcılığı olmasa da uluslararası toplumun genel olarak düşüncesini yansıtıyor. (İLKHA)