Borcunu ödeyen İran, BM'de oy hakkını geri kazandı - Fıratınsesi Haber

13 Haziran 2021

Borcunu ödeyen İran, BM’de oy hakkını geri kazandı

İran Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Majid Takht Ravanchi, BM’ye olan borçlarını ödediklerini ve Tahran yönetiminin yeniden oy hakkını kazandığını duyurdu.

Borcunu ödeyen İran, BM’de oy hakkını geri kazandı
Son Güncelleme :

12 Haziran 2021 - 0:03

Abone Ol 

Konuya ilişkin Majid Takht Ravanchi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, BM’de dondurulan oy hakkını tekrar kazandıklarını duyurdu. Paylaşımında Ravanchi, ülkesinin BM’ye olan borcunu ABD’nin yasadışı yaptırımları nedeniyle ödeyemediğini belirterek, “ABD’nin yasa dışı yaptırımları nedeniyle halkınız sadece temel gıda ve ilaç ihtiyaçlarından mahrum kalmıyordu. Aynı zamanda BM’ye olan borcumuzu da ödeyemiyorduk” ifadelerini kullandı.

Ravanchi, “ABD’nin yasa dışı yaptırımlarına rağmen borcumuzu ödedik ve oy hakkımızı yeniden kazandık. 6 aydır bu ödeme üzerinde çalışıyoruz ve bugün ödemenin gerçekleştiği teyit edildi.” ifadesini kullandı.

Borçlarını ödeyemediği için Birleşmiş Milletler, İran’ın oy hakkını askıya almıştı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM 75’inci Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır’a gönderdiği mektupta İran ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nin aidatlarını zamanında ödeyemedikleri için oy haklarının askıya alındığını bildirmişti. (İLKHA)