Çin: Nükleer anlaşmanın korunması görüşmelerini destekliyoruz – Fıratınsesi Haber
15 Nisan 2021

Çin: Nükleer anlaşmanın korunması görüşmelerini destekliyoruz

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Nükleer Anlaşma Ortak Komitesi’nin Viyana’daki toplantısında ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları kaldırması ve İran’ın sorumluluklarına bağlı kalması konularının görüşülmesini desteklediklerini söyledi.

Çin: Nükleer anlaşmanın korunması görüşmelerini destekliyoruz
Son Güncelleme :

06 Nisan 2021 - 18:26

Zhao Lijian, İran’ın “adım adım ilerleme” planını reddedip ABD’nin yaptırımları kaldırması durumunda taahhütlerini yerine getireceği yönündeki açıklamasına dair olarak yaptığı açıklamada, Nükleer Anlaşma Ortak Komitesi’nin Viyana’daki toplantısında ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları kaldırması ve İran’ın sorumluluklarına bağlı kalması konularının görüşülmesini desteklediklerini söyledi.

Komite’nin ABD ile uygun bir kanal aracılığıyla etkileşim kurmasını da desteklediklerini belirten Sözcü Zhao, Çin’in ilgili tarafların ABD ve İran’ın nükleer anlaşmayı yeniden uygulamaları hususunda fikir birliğine ulaşmasını beklediğini belirtti.

ABD’nin İran nükleer anlaşmasından tek taraflı olarak çekilmesinin mevcut krizin başlıca sebebi olduğunun altını çizen Zhao Ljian, ABD’nin İran’a yönelik yasa dışı yaptırımlarını kaldırması ve nükleer anlaşmayı koşulsuz bir şekilde uygulaması gerektiğini kaydetti. (İLKHA)