Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ermenistan’daki darbe girişimine ilişkin açıklama – Fıratınsesi Haber
10 Nisan 2021

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ermenistan’daki darbe girişimine ilişkin açıklama

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ermenistan’daki darbe girişimine ilişkin, “Darbenin her türlüsüne karşıyız. Askerin devreye girmek suretiyle burada bir darbe çığırtkanlığına girmiş olması kabul edilebilir bir şey değil.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ermenistan’daki darbe girişimine ilişkin açıklama
Son Güncelleme :

26 Şubat 2021 - 16:12

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Büyük Selimiye Camisi’nde kıldığı cuma namazının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Ermenistan’da darbe girişiminin hatırlatılması üzerine Erdoğan, “Biz biliyorsunuz darbenin her türlüsüne karşıyız. Burada açıkça söylemem lazım, askerin devreye girmek suretiyle burada bir darbe çığırtkanlığına girmiş olması kabul edilebilir bir şey değil. Bir yönetim değişikliğine gidilecekse bu yönetim değişikliğini Ermenistan halkı yapar. Paşinyan’ı zaten halk kendisi alaşağı getirecek konuma gelmiştir. Ama olay darbe olunca darbeye bakışımız farklıdır.” dedi.

Pazartesi günü yapılacak kabine toplantısında ne gibi önlemler alınacağına ilişkin bir soruya Erdoğan, şu yanıtı verdi:

“Bilim Kurulumuzun çalışmaları pazartesi kabinenin önüne gelecek. Müzakeresini yapacağız. Mutasyonun hangi illerde ne denli olduğunu Sağlık Bakanımız bizlere sunacak. Bizler ne gibi tedbirler alabiliriz, burada özellikle lokantalarla kafeteryalarla ilgili otellerle ilgili ne gibi adımlar atarız, bütün bunların kararını pazartesi kabine toplantısında alacak ve yapacağım açıklamada tüm halkıma ifade edeceğim.”

Erdoğan, Kanal İstanbul projesine tartışmalarının hatırlatılması üzerine, şu anda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının her türlü adımı atmış olduğunu belirtti.

“Bu, benim ‘çılgın proje’ diye ifade ettiğim bir projedir.” diyen Erdoğan,  “Projemiz alternatifleriyle hazırdır. Ne ana muhalefet anlar ne de İstanbul Büyükşehir Belediyesi anlar. Bu projeyi biz Karadeniz’i Marmara’ya bağlamak süreciyle hayata geçireceğiz. Dünya bu projeyi hayran hayran izleyecek.” değerlendirmesinde bulundu

Erdoğan, “İstanbul, şu anda ne hale geldiğini görüyorsunuz. Tedbirleri var mı? Yok. Attıkları bir adım var mı? Yok. Şimdi İstanbul’da çöp dağları aynen benim belediyeyi devraldığım zamandaki gibi yükselmeye başladı. Sen belediye başkanı değil misin? Bu çöpler neden temizlenmiyor? İstanbul halkı yeniden eski Türkiye özlemine mi dönecek?” ifadelerini kullandı. (İLKHA)