Dağkapı burçları Hamit Aytaç Hat Müzesi olacak - Fıratınsesi Haber

15 Haziran 2021

Dağkapı burçları Hamit Aytaç Hat Müzesi olacak

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Dağkapı’da yer alan 1 ve 2 no.lu burçların restore edilerek Hamit Aytaç Hat Müzesi olacağını kaydetti.

Dağkapı burçları Hamit Aytaç Hat Müzesi olacak
Son Güncelleme :

02 Haziran 2021 - 21:05

Abone Ol 

Büyükşehir Belediyesi, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Diyarbakır Kalesi’ni gelecek nesillere taşımak amacıyla yıl “Surlarda Diriliş Başlıyor” sloganıyla başlattığı restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Mayıs ayında gerçekleştirilen üçüncü etap ihalesi ile Dağkapı ve Tek Beden burçları ile 7, 8  no.lu burçlar restorasyon çalışmalarına dahil edildi.

Diyarbakır Kalesi’nde yürütülen restorasyon çalışmalarıyla ilgili açıklamada bulunan Karaloğlu, 2015 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren Diyarbakır Kalesi’nin korunarak gelecek nesillere aktarılmasının en önemli görevleri arasında olduğunu söyledi.

Diyarbakır’da göreve başlar başlamaz surların restore edilmesi için çalışmalara başladıklarını ifade eden Karaloğlu, 5 bin 200 metre uzunluğundaki surların birçoğunda restorasyon ihtiyacı olduğunu belirtti.

Hat sanatını, Osmanlı’dan Türkiye’ye taşıyan Hattat Hamit Aytaç’ın Diyarbakırlı olduğuna dikkat çeken Karaloğlu, Dağkapı Meydanı’ndaki 1 ve 2 no.lu burçlara, Hamit Aytaç adına hat müzesi ve hat mektebine dönüştürüleceğini ifade etti.(İLKHA)