Dışişlerinden Yunanistan’a “Müslüman mezarlığı” tepkisi – Fıratınsesi Haber
15 Nisan 2021

Dışişlerinden Yunanistan’a “Müslüman mezarlığı” tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’ın Halkidiki kentindeki bir inşaat kazısı sırasında ortaya çıkan Müslüman mezarlığındaki naaşların, dini inançlarımıza uygun şekilde bulundukları yöreye defnedilmesini istedi.

Dışişlerinden Yunanistan’a “Müslüman mezarlığı” tepkisi
Son Güncelleme :

24 Şubat 2021 - 7:27

Yunanistan’da bulunan bir Osmanlı mezarlığının gerekli önem gösterilmeden kaldırılmasına Dışişleri Bakanlığından tepki geldi.

Bakanlıktan konu ile ilgili yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Yunanistan’ın Halkidiki iline bağlı Gargara Köyü’nün okul bahçesine yapılan bir spor salonunun inşaatı sırasında Osmanlı döneminden kalma bir Müslüman mezarlığına rastlandığı yönündeki basın haberleri üzerine Selanik Başkonsolosluğumuzca anılan köy ziyaret edilmiş, ayrıca yerel Yunan makamları nezdinde derhal girişimde bulunularak bilgi talep edilmiştir.

Bu girişimlerimiz neticesinde, söz konusu inşaat alanında ecdadımıza ait 201 mezarın bulunduğu, ancak ülkemize bilgi verilmeden naaşların yerel makamlarca Halkidiki ve Aynaroz Eski Eserler Dairesinin deposunda muhafaza altına alındığı öğrenilmiştir.

Bu bilgilerin temini üzerine Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi bugün Bakanlığımıza çağrılarak ve Atina’da Büyükelçimizce Yunan Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimde bulunulmuştur.

Bu girişimlerde mezarlar hakkında ülkemize daha önceden bilgi verilmemiş olmasına ilişkin izahat istenmiş, inşaat çalışmalarının derhal durdurulması, muhafaza altında tutulan naaşların dini inançlarımıza uygun şekilde ve bir törenle bulundukları yöreye defnedilmesi ve defin alanının Müslüman mezarlığı olduğunun gösterilmesi talep edilmiştir.” (İLKHA)