Diyarbakır merkezli 5 ilde yapılan PKK operasyonunda 12 şüpheli yakalandı - Fıratınsesi Haber

13 Haziran 2021

Diyarbakır merkezli 5 ilde yapılan PKK operasyonunda 12 şüpheli yakalandı

İl Jandarma Komutanlığı tarafından PKK/KCK yapılanmasına yönelik Diyarbakır merkezli 5 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 12 şüpheli yakalandı, bir Kaleşnikof marka piyade tüfeği ile çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildi.

Son Güncelleme :

30 Kasım 2020 - 18:12

Abone Ol 
Diyarbakır merkezli 5 ilde yapılan PKK operasyonunda 12 şüpheli yakalandı

Aralarında müteahhit, mühendis ve memurların olduğu 12 şüphelinin yakalanmasına yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda belediye ihalelerini alarak PKK’ye finans sağladıkları, 2014’de Kayseri’de ele geçirilen silahların eylemlerde kullanılmak üzere sevkiyatının yapıldığı ve bölgedeki belediyelerin ihalelerine giren müteahhitlerin vergi adı altında para topladıkları tespit edildi.

Konuya ilişkin Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, PKK/KCK örgütüne üye oldukları, örgütün vermiş olduğu talimatlar doğrultusunda hareket ettikleri, örgüte para, silah ve malzeme temin ettikleri tespit edilen şüphelilerin yakalanması için Diyarbakır, İstanbul, Bingöl, Sakarya ve Mersin’de yapılan eş zamanlı operasyonların yapıldığı belirtildi.

PKK’nin geçmiş yıllardaki bazı bağlantıları deşifre oldu

Açıklamada, “Yapılan operasyonlarda S.Y., M.K., K.K., M.N.S., H.T., İ.H.E., T.S., S.T., E.Y., M.Ç., N.Ş. ve R.E. isimli aralarında müteahhit, mühendis ve memurların olduğu 12 şüpheli yakalanarak gözaltına alınmış, yapılan aramalarda bir adet Kaleşnikof marka piyade tüfeği ve çok sayıda örgütsel doküman ele geçirilmiştir.” denildi.

Açıklamanın devamında, “Operasyonda PKK/KCK silahlı terör örgütünü destekleyen belediyelerin ihalelerini alma karşılığında PKK/KCK örgütüne finans sağladıkları, şüphelilerden bir bölümünün 2014 yılında Kayseri’de Kaleşnikof marka silahların yakalanmalarından dolayı “Silah Kaçakçılığı” suçundan haklarında işlem yapıldığı, bu olayın silah kaçakçılığı olmayıp PKK/KCK terör örgütü sivil yapılanmasının Diyarbakır’da evlerinde sakladıkları silahları eylem yapmak için batı illerine sevk herkes ederken yakalandıkları tespitlerinde bulunulmuştur.” ifadelerine yer verildi.

Yakalanan şahıslar Diyarbakır Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesinde yapılan sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edildiler. (İLKHA)