E3 ülkelerinden İran’a nükleer anlaşma çağrısı – Fıratınsesi Haber
15 Nisan 2021

E3 ülkelerinden İran’a nükleer anlaşma çağrısı

E3 ülkeleri olarak adlandırılan Almanya, İngiltere ve Fransa, İran’ı Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) müfettişlerine özel denetim izinleri verdiği Ek Protokol’ü askıya alma kararından vazgeçmeye çağırdı.

E3 ülkelerinden İran’a nükleer anlaşma çağrısı
Son Güncelleme :

24 Şubat 2021 - 9:41

Üç ülkeden yapılan ortak açıklamada, İran’ın nükleer tesislerinde ani denetimlere imkan veren Ek Protokol’ü askıya almasından büyük üzüntü duyulduğu belirtilerek, İran’ın adımının, Tahran’ın nükleer faaliyetlerine ilişkin Kapsamlı Ortak Eylem Planı kapsamındaki taahhütlerinin bir başka ihlali olduğu ve UAEA’nın güvenlik önlemlerinin gözetimini önemli ölçüde azaltacağı ifade edildi.

Bunun aynı zamanda UAEA’nın İran’ın nükleer programı ve ilgili faaliyetlerini izleme ve doğrulama yeteneğini de kısıtlayacağı belirtildi.

Açıklamada, E3 ülkelerinin hedefinin, Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nı korumak ve İran ile ABD’nin plan kapsamındaki taahhütlerine tam olarak uymasını sağlayacak bir çözüme ulaşılması amacıyla yapılan diplomatik çabaları desteklemek olduğu kaydedildi.

İran’ın Birleşmiş Milletler (BM) Viyana Ofisi Daimi Temsilcisi Büyükelçi Kazım Garibabadi, Yaptırımların Kaldırılması için Stratejik Eylem Planı yasası kapsamında UAEA’ya verilen tüm ek denetimlerin askıya alındığını açıklamıştı.

Ek Protokol, UAEA müfettişlerinin nükleer tesislerini istedikleri zaman aniden denetlemelerine izin veriyordu. (İLKHA)