Güvenlik soruşturması teklifi TBMM’de – Fıratınsesi Haber
14 Nisan 2021

Güvenlik soruşturması teklifi TBMM’de

Kamu görevine atanacaklar hakkında yapılacak Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Teklifi, TBMM Genel Kurulunda görüşülmeye devam ediliyor.

Güvenlik soruşturması teklifi TBMM’de
Son Güncelleme :

31 Mart 2021 - 6:51

Teklifle, ilk kez veya yeniden kamu hizmetine atanacaklar hakkında yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması hükümleri yeniden düzenlenecek.

Buna göre güvenlik soruşturması veya arşiv araştırması sonucu elde edilen kişisel verilerin göreve atanma yönünden değerlendirildiği “Değerlendirme Komisyonu” oluşturulacak.

Özel kanunları uyarınca güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasına tabi tutulan kişiler ile milli güvenlik açısından stratejik önemi haiz birim, proje, tesis ve hizmetlerde istihdam edilecek olanların güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasına, eşleri ile birinci derece kan ve sıhri hısımları da dâhil edilecek.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasını Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve mahalli mülki idare amirlikleri yapacak.

16 maddelik kanun teklifindeki bazı düzenlemelerin Genel kurul görüşmeleri sırasında önergelerle değiştirilmesi bekleniyor. (İLKHA)