Hatuniye Medresesi bin 500 öğrencinin faydalanacağı bilgi evine dönüştürülüyor - Fıratınsesi Haber

15 Haziran 2021

Hatuniye Medresesi bin 500 öğrencinin faydalanacağı bilgi evine dönüştürülüyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Hani ilçesinde bulunan Hatuniye Medresesi’ni bin 500 öğrencinin faydalanacağı bilgi evine çevirecek.

Son Güncelleme :

02 Haziran 2021 - 21:59

Abone Ol 
Hatuniye Medresesi bin 500 öğrencinin faydalanacağı bilgi evine dönüştürülüyor

Bazı kaynaklara göre Ertuğrul Gazi torunlarından Zeynep Hatun, kimi kaynaklarda da Artuklu’lardan Necmettin Alpi’nin kızı Zübeyde Hatun tarafından inşa edildiği tahmin edilen Selçuklu mimarisi tarzında olan ve ”Türkiye Kültür Mirasları” listesinde kayıtlı bulunan Hatuniye Medresesi, gençlerin faydalanacağı bilgi evine dönüştürülüyor.

Uzun zamandır kullanılmayan ve tahribatların oluştuğu medresede yer yer çökme tehlikesi olan dam örtüsünde tamirat yapacak olan ekipler, yapının taşlarını temizleyip tahrip olmuş ahşap kirişleri yenileyecek. Ayrıca Kapı ve pencere doğramaları değiştirilecek, drenaj çalışmaları yapılacak, kapalı ve açık alanlarında elektrik tesisatlarını elden geçirecek.

Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı, taş işlemeciliği ve hat sanatının usta örneklerine rastlanan Hatuniye Medresesi’nde yapılacak restorasyon çalışmasının ardından 12 derslik akılı sınıfların oluşturulacağını açıkladı.

Hatuniye Medresesi Bilgi Evi’nde;  kütüphane, konferans salonu, akıl, zekâ, bilişim, müzik ve resim sınıfları yer alacak.

Öğrencilere ücretsiz Fen Bilgisi, Matematik, Türkçe, Sosyal Bilgiler ve İngilizce eğitimleri verilecek. Eğitim yuvasında öğrenciler, temel dersler dışında kültürel, sosyal ve sportif faaliyetlerden de yararlanma imkânı bulacak.

120 günde tamamlanması planlanan bakım ve onarım çalışmalarının ardından medresede, öğrencilere eğitim hizmeti verilmeye başlayacak. (İLKHA)