İdlib'de rejim güçlerinden sivillere saldırı: Ölü ve yaralılar var - Fıratınsesi Haber

15 Haziran 2021

İdlib’de rejim güçlerinden sivillere saldırı: Ölü ve yaralılar var

​Suriye rejim güçleri İdlib’de Gerilimi Azaltma Bölgesindeki bir köye düzenlediği saldırıda 11 sivilin hayatını kaybettiği, 6 sivilin yaralandığı belirtildi.

İdlib’de rejim güçlerinden sivillere saldırı: Ölü ve yaralılar var
Son Güncelleme :

10 Haziran 2021 - 18:42

Abone Ol 

TRT Arapça’nın Suriye Sivil Savunma’ya (Beyaz Baretliler) dayandırdığı haberine göre rejim güçleri, Rus desteğiyle İdlib’in güneyindeki İblin köyünü topçu ateşiyle bombaladı.

Öte yandan bazı gözlemevleri, Rus savaş uçaklarının bu sabah erken saatlerde İdlib’in güneyindeki Balion, Fatira ve Kafr Awaid köylerine hava saldırısı düzenlediğini bildirdi.

Kaynaklara göre, İdlib’in güneyindeki Zawiya Dağı bölgesindeki İblin kasabasında bombalı saldırıda aralarında çocukların da olduğu 11 kişi hayatını kaybetti 6 kişi yaralandı.

Çocukları Kurtarın Vakfı ölenlerden 2’sinin 3 ve 11 yaşlarındaki çocuklar olduğunu açıkladı.

Mayıs 2017’de Türkiye, Rusya ve İran, Suriye meselesiyle ilgili Astana görüşmeleri kapsamında İdlib’de “çatışmasızlık bölgesi” kurulması konusunda anlaşmaya vardıklarını açıklamıştı.

Rejim güçleri ve destekçileri, 5 Mart 2020 varılan İdlib Ateşkesi Mutabakatına rağmen bölgeye saldırılarına devam etti.

Anlaşmaya göre, Türk ve Rus güçleri Halep ve Lazkiye valiliklerini birbirine bağlayan “M4” Karayolu’nda ortak devriye başlattı.

Anlaşma, bölgede geniş çaplı bir askeri operasyonun başlatılmasını engellese de, Suriye rejimi ve destekçileri zaman zaman bölgeyi bombalamaya devam ediyor. (İLKHA)