Irak Başbakanı Kazımi: İran ile ilişkilerimiz en iyi dönemini yaşıyor - Fıratınsesi Haber

15 Haziran 2021

Irak Başbakanı Kazımi: İran ile ilişkilerimiz en iyi dönemini yaşıyor

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, ülkesi ve İran arasındaki ilişkilerin en iyi döneminde olduğunu söyledi.

Irak Başbakanı Kazımi: İran ile ilişkilerimiz en iyi dönemini yaşıyor
Son Güncelleme :

05 Haziran 2021 - 8:54

Abone Ol 

Kazımi, yaptığı açıklamada, “Herhangi bir komşu ülkenin güvenlik durumu Irak hükümetinin öncelikleri arasındadır. Çünkü bu ülkelere karşı herhangi bir saldırı Irak’ı da etkiler. İstihbarat Servisi’nin başında olduğumda İran ile güvenlik alanında işbirliğimiz söz konusuydu. IŞİD’in İran sınırını aşma ve İran halkına zarar verme girişimlerine karşı İran’a tüm gücümüzle destek sunduk. İran ile ilişkiler en iyi dönemini yaşıyor ve bundan da onur duyuyorum. Irak-İran arasındaki ortak ikili ilişkilerin geliştirilmesini sağlayan Başbakanların başında geliyorum.”

Kazımi, İran’ın yanı sıra Türkiye ve bölgedeki Arap ülkeleriyle de ilişkileri geliştirmeye çalıştıklarını anlatarak “Irak’ın dış politika ve diplomasideki krizini de çözmeye çalıştık. İran’ın yanı sıra Türkiye, Arap ülkeleri ve Avrupa ile de iyi ilişkiler inşa etmeye ciddi şekilde çalıştık” ifadelerine yer verdi.

Irak’ta erken seçimlerin 10 Ekim’de yapılacağını hatırlatan Kazımi, kendisinin aday olmayacağını yineledi.

İran’daki Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili soruya ise Kazımi, “İran, devlet geleneği güçlü bir ülkedir. Cumhurbaşkanı kim olursa olsun onunla iyi niyetle çalışırız. Seçimi hangi taraf kazanırsa kazansın bu, Irak ve İran’ın köklü ilişkilerini etkilemez ve bu ilişkileri daha da güçlendirmek için çalışacağız. Aramızdaki ilişkiler tarihi ve stratejik konumdadır.” dedi. (İLKHA)