İran ile Avrupa arasındaki nükleer anlaşma görüşmeleri Viyana’da devam edecek – Fıratınsesi Haber
10 Nisan 2021

İran ile Avrupa arasındaki nükleer anlaşma görüşmeleri Viyana’da devam edecek

İran nükleer anlaşması olarak bilinen Ortak Kapsamlı Eylem Planı’nı (JCPOA) yeniden görüşmek üzere, İran ve Avrupalı yetkililer, 6 Nisan Salı günü Avusturya’nın Viyana kentinde bir araya gelecek.

İran ile Avrupa arasındaki nükleer anlaşma görüşmeleri Viyana’da devam edecek
Son Güncelleme :

02 Nisan 2021 - 16:17

İran, Çin, Rusya, Fransa, Almanya ve İngiltere arasında gerçekleştirilen çevrim içi görüşmede, ABD’nin anlaşmaya geri dönme olasılığı ve bunun tüm taraflarca etkili bir şekilde nasıl uygulanacağı tartışıldı.

2015’te imzalanan nükleer anlaşmanın tarafları olarak söz konusu ülkelerin, 6 Nisan tarihinde Viyana’da bir görüşme daha gerçekleştireceği bildirildi.

Trump, 2015’te imzalanan nükleer anlaşmadan 8 Mayıs 2018’de ayrıldıklarını açıklamıştı. Trump’tan sonra başkanlığa seçilen Joe Biden, göreve geldikten sonraki İran’la nükleer anlaşmaya dönebileceklerinin sinyallerini vermişti.

İran nükleer anlaşması Ortak Kapsamlı Eylem Planı (JCPOA), İran’ın nükleer faaliyetlerinin denetlenmesi ve düzenlenmesi, bunun karşılığında yaptırımların kaldırılması amacıyla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) daimî üyeleri ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin’in yanı sıra Almanya ve AB ile İran arasında 2015’te imzalanmıştı. (İLKHA)