İran: Uranyumu yüzde 20 zenginleştirme çalışmaları devam ediyor – Fıratınsesi Haber
10 Nisan 2021

İran: Uranyumu yüzde 20 zenginleştirme çalışmaları devam ediyor

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, bugüne kadar yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş 55 kilogram uranyum üretildiğini açıkladı.

İran: Uranyumu yüzde 20 zenginleştirme çalışmaları devam ediyor
Son Güncelleme :

07 Nisan 2021 - 13:02

İran devlet televizyonuna konuşan Kemalvendi, “Yasaya göre bir yıl içinde yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş 120 kilogram uranyum üretmeliyiz. Neredeyse yolun yarısına yaklaştık ve bu süreç böyle devam ederse 8 aydan daha kısa bir zamanda hedefimize ulaşabiliriz.” dedi.

Kemalvendi, şu anda İran’ın uranyum zenginleştirme kapasitesinin 16 bin SWU olduğunu belirterek, nükleer anlaşma öncesi dönemde bu rakamın 12 bin SWU olduğunu kaydetti.

Uranyumu yüzde 20 oranında zenginleştirme çalışmalarının devam ettiğini anlatan Kemalvendi, nükleer yasa kapsamında uranyum zenginleştirme oranının eskisine nazaran önemli ölçüde artacağını söyledi.

Yaptırımlarla stratejik mücadele yasa tasarısı 1 Aralık 2020’de İran İslami Şura Meclisinde onaylanmıştı. Bu yasa, İran Atom Enerjisi Kurumunun uranyumu en az yüzde 20 zenginleştirmeye başlamasını ve düşük düzeyli zenginleştirilmiş uranyum stoklarını artırmasını zorunlu kılıyor.(İLKHA)