İstanbul'da fırınlarda yapılan denetimlerde bin 571 işletme hakkında tutanak tutuldu - Fıratınsesi Haber

13 Haziran 2021

İstanbul’da fırınlarda yapılan denetimlerde bin 571 işletme hakkında tutanak tutuldu

​İstanbul Valiliği, şehirde faaliyet gösteren 2 bin 892 fırında yapılan hafta içerisinde yaptığı “gramaj, fiyat ve tarife denetimi” sonrasında tarifeye uymayan bin 571 fırına haksız fiyat artışı tutanağı düzenlendi.

Son Güncelleme :

28 Kasım 2020 - 19:46

Abone Ol 
İstanbul’da fırınlarda yapılan denetimlerde bin 571 işletme hakkında tutanak tutuldu

İstanbul Valiliği, ekmek fırınlarında “gramaj, fiyat, tarife dışı üretim ve satış yapıldığı” yönündeki yoğun şikâyetler üzerine valilik koordinasyonunda şehirde 2 bin 892 fırında denetim yaptı.

Kaymakamlıklar, İl Ticaret Müdürlüğü, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerinin katılımıyla 20-24-25-26 Kasım 2020 tarihlerinde yapılan denetimlerde, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’un 54’üncü Maddesi, Fiyat Etiketi Yönetmeliği ve 6585 Sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun uyarınca fırınlarda üretim ve satışı yapılan ürünler denetlendi.

Denetimlerde, fiyat etiketleri ve tarife fiyat listelerinin bulunup bulunmadığı, fiyat etiketlerinin, fiyat-tarife listelerinin mevzuata uygun olup olmadığı, fırınlarda ekmek fiyatlarının İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve İstanbul Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (İSTESOB) tarafından açıklanan azami ekmek fiyat tarifesinde yer aldığı gibi 1 kilogram ekmek fiyatının azami 7.50 TL’ye, 200 gram ekmek 1,5 TL’ye denk gelecek şekilde satılıp satılmadığı, haksız fiyat artışı olup olmadığı kontrol edildi.

Yapılan denetimler sonunda, bin 321 fırının standartlara uyduğu, bin 571 fırında azami ekmek fiyat tarifesine göre 1,5 lira olması gereken 200 gram ekmeğin daha yüksek fiyatla satıldığı tespit edildi.

Fiyat-gramaj tarifesine uymayan bin 571 fırına, Haksız Fiyat Artışı Tutanağı düzenlenerek savunmaları istendi.

Konuya ilişkin valilikten yapılan yazılı açıklamada, “Bazı fırınlarda tespit edilen usulsüz fiyat tarifesiyle ilgili olarak Ticaret Bakanlığı tarafından müfettiş görevlendirilmiştir. Söz konusu tarifenin nereden kaynaklandığı mutlaka tespit edilecek ve Valiliğimizin hassasiyetle takip ettiği bu durum hakkında, kamuoyumuz bilgilendirilecektir. Üretim ve satışlarında yürürlükteki tarifeye uygun faaliyet gösteren fırıncı esnafımıza teşekkür ediyor, bereketli kazançlar diliyoruz. Meslek kuruluşlarınca belirlenen fiyat tarifesine uymayan fırın sahiplerine, esnafların piri Ahi Evran’ın meslek ilkelerini hatırlatıyor, haksız kazanç elde etmeye yönelik davranışlardan uzak durmalarını tavsiye ediyoruz.” denildi.

Fırınlarda gramaj ve fiyat tarifesine uyup uymadıklarına ilişkin denetimlerin devam edeceği hatırlatılan açıklamada, konu hakkında tüm vatandaşların “Haksız Fiyat Artışı Bildirimi” mobil uygulaması veya Alo 175 telefon hattı üzerinden başvuru yapabileceği kaydedildi. (İLKHA)