Kosova meclisinde yapılan oylamada Vyosa Osmani ülkenin yeni cumhurbaşkanı seçildi – Fıratınsesi Haber
10 Nisan 2021

Kosova meclisinde yapılan oylamada Vyosa Osmani ülkenin yeni cumhurbaşkanı seçildi

İktidardaki Kendin Karar Al Hareketi’nin (VV) adayı olan Osmani, Kosova meclisinde yapılan oylamanın üçüncü turunda 71 milletvekilinin oyunu alarak oy çokluğuyla ülkenin yeni cumhurbaşkanı oldu.

Kosova meclisinde yapılan oylamada Vyosa Osmani ülkenin yeni cumhurbaşkanı seçildi
Son Güncelleme :

05 Nisan 2021 - 18:09

Cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci ve ikinci turlarında, seçim için gerekli üçte iki çoğunluk sağlanamamıştı.120 üyeli mecliste yapılan oylamaya 82 milletvekili katılırken, 11 oy geçersiz sayıldı.

Osmani’nin cumhurbaşkanı seçilmesine Kosova Demokratik Partisi (PDK), Kosova’nın Geleceği İçin İttifak (AAK) ve Sırp Listesi destek vermedi. Eski partisi Kosova Demokratik Birliği (LDK) Osmani’ye 2 destek oldu.

Vyosa Osmani kimdir?

Kosova’nın Mitrovica kentinde 17 Mayıs 1982’de dünyaya gelen Osmani, ilkokul ve liseyi bu şehirde bitirdi. Priştine Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan Osmani, yüksek lisans ve doktora eğitimini ABD’deki Pitsburg Üniversitesinde tamamladı.

Gençlik yıllarında LDK’ye katılan Osmani, bu partiden birkaç dönem milletvekilliği de yaptı.

Kosova Meclis Başkanı olarak görev yapan Osmani, eski Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi’nin istifa etmesinin ardından cumhurbaşkanlığı görevini vekaleten yürüttü.

Kosova’da 14 Şubat 2021’de yapılan genel seçim öncesi LDK’den ayrılan Osmani, seçime VV safında katıldı.

Evli ve iki çocuk annesi olan Osmani, ana dili Arnavutçanın yanı sıra İngilizce, Türkçe, İspanyolca ve Sırpça biliyor. (İLKHA)