Meclis Başkanı Şentop’tan “yeni anayasa” açıklaması –Fıratınsesi Haber
10 Nisan 2021

Meclis Başkanı Şentop’tan “yeni anayasa” açıklaması

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, katıldığı bir canlı yayında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Şentop, yeni anayasa tartışmalarının ciddiye alınması gerektiğini belirtti.

Meclis Başkanı Şentop’tan “yeni anayasa” açıklaması
Son Güncelleme :

25 Mart 2021 - 6:47

Yeni anayasa tartışmalarına ilişkin konuşan Şentop, “Uzlaşılan noktalarda yoğunlaşmak, onlar üzerinden hareket etmeye çalışmak lazım. Bir çözüm yolu bulunabilir.” dedi.

Yeni Anayasa tartışmasının kıymetli olduğuna işaret eden Şentop, “91’de bazı siyasi partilerin önerileri vardı. Somut bir metin gelsin dediğinizde orada bir sıkıntı ortaya çıkıyor. Uzlaşma Komisyonu’nda bir bölümle ilgili siyasi partilerin hazır metin getirmesi gerekiyordu. Bazı partilerin metin getiremediği için toplantıların ertelendiğini gördüm. Parlamenter sistem dediğinizde, dünyada birbirinden çok farklı onlarca model çıkabilir. Nasıl bir şey öngördüğünüzü ancak somut maddelere döktüğünüzde anlayabiliyoruz. Bu tartışmalar ciddiye alınmalı, sonuç olur, olmaz. Sonuç almak mutlaka hedef olmalı ama somut bir metin ortaya çıkmalı.” şeklinde  konuştu. (İLKHA)