Mevlana Kur'an Kursunun açılışı yapıldı - Fıratınsesi Haber

15 Haziran 2021

Mevlana Kur’an Kursunun açılışı yapıldı

​Vali Münir Karaloğlu’nun katılımıyla Kayapınar Belediyesi tarafından yapılan ve 4-6 yaş arası çocukların eğitim göreceği Mevlana Kur’an Kursunun açılışı gerçekleşti.

Son Güncelleme :

03 Haziran 2021 - 19:30

Abone Ol 
Mevlana Kur’an Kursunun açılışı yapıldı

Diyarbakır’ın merkez Kayapınar ilçesi Fırat Mahallesinde gerçekleşen açılış töreni çocukların Kur’anı-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Açılış töreninde Diyarbakır il Müftüsü Yavuz Selim Karabayır ve Kayapınar İlçe Kaymakamı Ünal Koç’un selamlama konuşmasından sonra katılımcılara hitapta bulunan Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Diyanet İşleri Başkanlığının son dönemde özellikle 4-6 yaş arası çocuklara yönelik açılan Kur’an kurslarına çok önem verdiğini söyledi.

Çocukların eğitimine erken başlanıldığında edinilen bilgilerin çocuklar tarafından uzunca yıllar unutulmayacağına vurgu yapan Karaloğlu, “Bu yaşlarda çocuklarımızın öğrendikleri hayat boyunca kendilerine inşallah rehberlik edecek. Tabi burada çocuklarımız 4-6 yaş grubu olduğu için sadece Kur’an-ı Kerim okumasını öğrenmiyor. Her şeyden önce çocuklarımız sosyalleşiyor. Bu mekânlarda arkadaş ediniyorlar. Terbiye, edep öğreniyorlar.” dedi.

Açılan Kur’an kurslarını yalnızca Kur’an-ı Kerim ezberleme yeri olarak görmemek gerektiğinin altını çizen Vali Karaloğlu, “Çocuklarımızı hayata hazırlayan mekanlar olarak görmemiz ve bakmamız lazım. Allah’a hamdolsun, biz müslüman bir ülkeyiz, müslüman bir toplumuz. Diyarbakır halkı müslümandır. İmanlıdır. Devlet kimseye mecbur kılmıyor. Bu isteğe bağlı. Ama bir veli, ‘Ben çocuğumu 4-6 yaş grubunda Kur’an Kursuna göndermek istiyorum’ dediğinde, devletin o velinin ihtiyacını da gidermesi lazım. Bu mekanlara öyle bakmak gerekir.” diye konuştu.

Kayapınar Belediyesi tarafından 8 derslikli olarak hazırlanan Kur’an kursunun çocuklara hayırlı olmasını dileyen Karaloğlu, ilçe müftülüğünden mesai gözetmeksizin çocukları geleceğe hazırlamalarını, bu konuda ellerinden gelen gayreti göstermelerini istedi. (İLKHA)