Rusya uluslararası ödemelerde dolardan rubleye geçişe devam ediyor - Fıratınsesi Haber

15 Haziran 2021

Rusya uluslararası ödemelerde dolardan rubleye geçişe devam ediyor

Rusya Maliye Bakanlığı, uluslararası ödemelerde ABD dolarından Rus rublesine ve partner ülkelerin para birimlerine geçişin doğal bir şekilde ilerlediğini açıkladı.

Rusya uluslararası ödemelerde dolardan rubleye geçişe devam ediyor
Son Güncelleme :

08 Haziran 2021 - 9:01

Abone Ol 

ABD’nin yaptırımlarına karşı önlem olarak Rusya, ekonomide ve uluslararası ticarette risklerden korunmak için doların kullanımını azaltmaya yönelik çalışmalarını sürdürdüğünü açıkladı.

Rusya Maliye Bakanlığı, konuya ilişkin açıklamasında uluslararası ödemelerde ABD dolarından Rus rublesine ve partner ülkelerin para birimlerine geçişin doğal yollar gerçekleştirildiğini belirtti.

Bakanlık, yaptırımlar nedeniyle ödemelerde yaşanan zorlukların yalnızca bu geçiş sürecine katkı sunduğunun ve son 5 yılın istatistiklerinin bunu doğruladığını bildirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’nda (SPIEF) yaptığı konuşmada, ABD’yi para birimi doları, ekonomik ve politik savaş aracı olarak kullanmakla suçlamış ve bu nedenle doğalgaz ve petrol satımı için yapılan finansal işlemleri yerel para birimleri ve euro üstünden yapmayı düşünebileceklerini söylemişti. (İLKHA)