Süveyş Kanalı’nda karaya oturan konteyner gemisini kurtarma çalışmaları devam ediyor – Fıratınsesi Haber
14 Nisan 2021

Süveyş Kanalı’nda karaya oturan konteyner gemisini kurtarma çalışmaları devam ediyor

Süveyş Kanalı’nda karaya oturarak deniz trafiğinin durmasına neden olan ve dünya ticaretine günlük 10 milyar dolar zarar veren Ever Given isimli konteyner gemisini kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Süveyş Kanalı’nda karaya oturan konteyner gemisini kurtarma çalışmaları devam ediyor
Son Güncelleme :

28 Mart 2021 - 9:13

Mısır’ın Süveyş Kanalı’nda karaya oturan konteyner gemisi Ever Given, 12 adet römorkörün yaptığı başarılı operasyonu ve kanaldaki gel-git sayesinde geminin arkası 17 metre oynatılarak pervanelerin çalışması sağlandı.

Kurtarma operasyonuyla ilgili bilgi veren Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı Usame Rabi, kanalın su seviyesinin yükselmesi ve rüzgâr nedeniyle karaya oturan geminin yakında tamamen kurtarılabileceğini belirtti.

Dünyanın en önemli su yollarından biri olan Süveyş Kanalı’nda 24 Mart’ta dev bir konteyner gemisi ülkede yaşanan kum fırtınası ve kötü hava koşulları neticesinde görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle kıyıya çarparak kaza yapmıştı.

“The Ever Given” isimli geminin dar kanalda enlemesine sıkışarak geçiş yolunu kapatması sonucu kanalda uzun gemi kuyrukları oluşmuştu.

Söz konusu geminin sahibi Japon firma, yaptığı açıklamada, geminin yeniden yüzdürülmesine yönelik girişimlerde “zorluklarla karşılaşıldığını” bildirmişti. (İLKHA)