Taliban ve Afgan Hükümeti Doha'da Afgan barışı için prosedür üzerinde anlaştı - Fıratınsesi Haber

13 Haziran 2021

Taliban ve Afgan Hükümeti Doha’da Afgan barışı için prosedür üzerinde anlaştı

​Taliban sözcüsü Muhammed Naem, Katar’ın başkenti Doha’da her iki tarafın Afganistan barışı için 21 maddeyle “usul kuralları” üzerinde anlaştığını ve bunun Peştuca okunarak bir kopyasının ev sahibi ülkeye teslim edildiğini söyledi.

Taliban ve Afgan Hükümeti Doha’da Afgan barışı için prosedür üzerinde anlaştı
Son Güncelleme :

30 Kasım 2020 - 10:47

Abone Ol 

Doha’daki Taliban’ın Sözcüsü Muhammed Naem, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda “15 Kasım’da her iki taraftan müzakerecilerin Afganistan içi görüşmeler için 21 maddeyle usul kuralları üzerinde anlaştığını, bunun her iki tarafın huzurunda Peştuca ve Darice okunduğunu ve bir antlaşmanın bir nüshasının da ev sahibi ülkeye teslim edildiğini” açıkladı.

Muhammed Naem, “Müzakere ekipleri arasındaki Afgan içi müzakerelerin prosedürü 15 Kasım 2020’de 21 maddede tamamlandı ve sonuçlandırıldı” ifadesini kullandı.

Her iki tarafın da ABD-Taliban anlaşması, Afgan barış sürecine yönelik BM onayı, müzakere ekiplerinin taahhütleri ve Afgan halkının iradesini müzakerelerin temeli olarak kabul ettiklerini belirtiliyor.

Kaynaklar, bu hafta görüşmelerde bir ilerleme olduğunu bildirdi.

Ancak kaynaklar, Afgan Hükümetinin baş müzakerecisi Stanikzai ve cumhurbaşkanlığı barış danışmanı Salam Rahimi’nin kararlaştırılan prosedür için Afganistan Cumhurbaşkanı Gani’nin onayını almak üzere son üç gündür Kabil’e gizli bir ziyaret gerçekleştirdiklerini aktardı.

Afganistan Hükümeti ve Taliban arasında barış görüşmeleri 12 Eylül’de başlamış ancak usul kurallarına ilişkin anlaşmazlıklar nedeniyle bugüne kadar hiçbir doğrudan görüşme başlayamamıştı. (İLKHA)