Ürdün’de Kral Abdullah’a yönelik darbe girişimi iddiası – Fıratınsesi Haber
15 Nisan 2021

Ürdün’de Kral Abdullah’a yönelik darbe girişimi iddiası

Ürdün’de eski Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin ev hapsine alındı. Prens Hamza bin Hüseyin’in ev hapsine alındığı haberi, ülkede üst düzey bir dizi ismin ‘güvenlik’ gerekçeleriyle gözaltına alındığının duyurulmasının ardından geldi.

Ürdün’de Kral Abdullah’a yönelik darbe girişimi iddiası
Son Güncelleme :

04 Nisan 2021 - 12:14

Ordu, Prens Hamza’nın ev hapsinde olduğu iddialarını yalanlamış, Prens Hamza’ya yalnızca ‘ülke güvenliğini ve istikrarını hedef alma amaçlı kullanılabilecek eylemleri durdurması’ talimatı verildiğini açıkladı.

Kral Abdullah’ın üvey kardeşi olan Prens Hamza bin Hüseyin, avukatı aracılığıyla BBC’ye ulaştırdığı video mesajında ülke liderlerini yolsuzluk, beceriksizlik ve tacizle suçladı. Cumartesi günü kaydedilen video mesajında Prens Hamza, görevini kötüye kullandığı suçlamalarını reddedip herhangi bir komplonun parçası olmadığını belirtiyor.

Prens Hamza, “Ürdün Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı bu sabah beni ziyaret edip, daha önce katıldığım veya yaptığım sosyal medya bağlantılı görüşmelerde hükümete ve Kral’a yönelik eleştiriler olduğu gerekçesiyle, evden dışarı çıkmama, insanlarla iletişime geçmeme veya görüşmeme izin verilmediği bilgisini verdi.”

Prens Hamza, ‘eleştiride bulunan kişinin kendisi olduğuna dair’ bir suçlamanın ise yöneltilmediğini belirtiyor ve şöyle devam ediyor:

“Yönetimdeki çürümenin, son 15-20 yıldır yönetim yapısında hüküm süren ve giderek daha da kötüleşen beceriksizliğin, yolsuzluğun sorumlusu ben değilim… İnsanların kendi kurumlarına olan inançlarını yitirmelerinin sorumlusu ben değilim.”

“Durum, hiç kimsenin zulüm görmeden, gözaltına alınmadan, taciz ve tehdit edilmeden düşüncelerini dile getirip konuşamadığı bir noktaya geldi.”

Kral Abdullah, Prens Hamza’nın ‘Veliaht’ unvanını 2004’te elinden aldı. ‘Veliaht’ unvanı elinden alındığında 24 yaşında olan Prens Hamza, Kral Hüseyin’in veliaht tercihi olarak görülüyordu. Ama Kral Hüseyin’in ölümünden sonra veliaht olarak atanmak için çok genç ve deneyimsiz görülüyordu.

Ürdün’de cumartesi günü gözaltına alınan üst düzey isimler arasında Eski Maliye Bakanı Bassem Awadallah ve Kraliyet Ailesi üyesi Şerif Hasan bin Zayd da var.

Gözaltına alınan Awadallah, ABD’de eğitim gören bir ekonomist. Kral’ın en güvendiği danışmanlarından olan Awadallah, Ürdün’ün ekonomik reformlarının gerçekleşmesinde de etkili bir isim olarak kabul ediliyor. (İLKHA)