Yayla muzu “Uçkun” tezgahlardaki yerini aldı

Yayla muzu "Uçkun" tezgahlardaki yerini aldı
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Baharın müjdecisi olan uçkun, daha çok Palu, Kovancılar ile Karakoçan ilçelerinden toplanarak ilçe merkezinde satışa sunuluyor.

Bazı senelerde uçkunun çıktığını ama bazı senelerde ise çıkmadığı belirten Abdurahman Özcan şunları dile getirdi:

Abdurrahman Özcan

“Bu sene kurak geçtiği için uçkun az çıktı. Bu da insanı çok uğraştırıyor. Allah’a şükür… Yüce Allah dağın kesesinden bizleri rızıklandırıyor. Uçkunu çarşıya getirip satıyor ve ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz.” dedi.

Ahmet Demiroğlu

Uçkun toplamak için sabahın 4’ünde kalktıklarını, bir saatte ancak dağa vardıklarını ve uçkunları topladıklarını belirten Ahmet Demiroğlu ise şunları söyledi:

“Dağda arayarak topluyor ve çuvalları sırtlayarak yola kadar getiriyoruz. Ekmek parası elde etmek için ilçe merkezine getirip satıyoruz. Uçkun bu sene daha yeni yeni çıkıyor. İnşallah bu sene uçkun çok olur. Uçkun birçok hastalığa dermandır. Kanser, kolestrol ve şeker gibi hastalıklara iyi geliyor.” dedi.

Uçkunla beraber doğal antbiyotik olan “Gulik” bitkisi de dağdan toplanarak tezgahlardaki yerini aldı. Uçkunun destesi 10 TL, gulik bitkisinin ise 5 TL’den tezgahlarda satışa sunulduğu belirtildi. (İLKHA)